Mgr. Ondráš Přibyla
zakladatel a ředitel Fakt o klimatu
„Ve světě názorových bublin potřebujeme mít základní mapu názorů veřejnosti. Institut 2050 přináší víc než jen to: je to hluboký ponor do tématu, kdy můžeme debatovat nad možnými společenskými trendy, promýšlet různé interpretace, nebo uvažovat, jak novými daty přinášet přesnější pohledy na českou společnost.“
PhDr. Jana Stachová, Ph.D.
socioložka, Sociologický ústav Akademie věd České republiky
„Řešení dopadů klimatická krize je největší výzvou současnosti. Porozumět tomu, jak se lidé k této výzvě vztahují, je klíčové pro schopnost na krizi reagovat. Velmi oceňuji Institut 2050 pro jeho přínos vysoce kvalifikovanému poznání v této oblasti.“
Jenda Perla
výkonný ředitel byznys platformy Změna k lepšímu a byznysový konzultant
„Nikdo nemá o názorech české společnosti na klimatickou změnu, dekarbonizaci, a související otázky transformace lepší data a znalosti. A cením si toho, že je Honza a jeho tým soustavně aktivně prezentují a vzdělávají tak všechny důležité hráče i mainstreamové publikum.“
Mgr. Zdeňka Voštová
psychoterapeutka, mediátorka, lektorka, spoluzakladatelka Institutu pro ekoterapii Klidem
„Honzy Krajhanzla a Institutu 2050, který vede, si velmi vážím. Moc oceňuji dlouhodobou práci Instututu na výzkumech spojených s tím, jak dobře rozumět lidem z různých zájmových skupin a jejich expertízy ohledně efektivní komunikace environmentálních témat. Celý tým tak využívá svých komplexních a jedinečných znalostí k tomu, abychom jako společnost prohloubili náš bytostný zájem na ochraně české krajiny, biodiverzity, klimatu a celkově planetárního zdraví. Díky za to!“
Mgr. Vojtěch Kotecký, Ph.D.
expert na problematiku ochranu přírody a životního prostředí z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy
„Pro nás, kdo se profesně zabýváme přírodou či klimatem, udržitelností nebo prostředím pro život, má práce Institutu 2050 asi dva hlavní přínosy. Dozvídáme se z ní za prvé, jak o předmětu naší práci přemýšlí 9 999 999 našich sousedů a sousedek. A za druhé, že obvykle úplně jinak než my. Přitom Institut 2050 má vhled do environmentální problematiky, na rozdíl od řady agentur s generickými průzkumy.“
Mgr. Marie Šabacká, Ph.D.
polární ekoložka, Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
„Jako vědkyně se při komunikaci o klimatu opírám o data, ale samotná čísla nestačí. Výzkumy Institutu 2050 odhalují, jak Češi vnímají změnu klimatu, kde chápou nutnost změn a kde přetrvávají předsudky. Tyto poznatky mi pomáhají komunikaci lépe cílit.“
Mgr. Kamil Vlček, Ph.D.
neurovědec a kognitivní psycholog na Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky
„Institut 2050 a jejich průzkumy postojů ke klimatické změně a zelené dohodě vnímám jako jeden za základních pilířů komunikace těchto témat v naší zemi. Hlavně díky nim víme, jak o takových tématech smýšlí různé skupiny české společnosti.“
Mgr. Kateřina Čiháková, Ph.D.
garantka oboru Přírodopis/Biologie na Národním pedagogickém institutu ČR, metodička vzdělávání v Muzeu Říčany
„Z výzkumů Institutu 2050 čerpám hned v několika oblastech. Při vzdělávání učitelů a pedagogů neformálního vzdělávání v oblasti změny klimatu a její komunikace. Při plánování výstav, naučných stezek a akcí pro veřejnost v našem muzeu. Diskutujeme o nich v rámci pracovní skupiny muzeí, která se zaměřují na udržitelnost. A také při plánování vlastní výuky na 2. stupni základní školy a pro tvorbu metodické podpory pro učitele v rámci revizí Rámcového vzdělávacího programu. Bez těchto výzkumů bychom ve školách i muzeích mířili na rozmazaný pohyblivý terč.“
Mgr. Jakub Kašpar
náměstek ředitele a vedoucí odboru vnějších vztahů v Krkonošském národním parku
„Výzkumné aktivity, ale také jejich prezentace, Institutu 2050 považuji za něco, co je v české veřejné debatě zásadně potřeba. A bylo řadu let před začátkem činnosti Institutu. Výstupy z výzkumů používáme pro naši práci v komunikaci ochrany přírody Krkonoš a jsme opravdu vděční, že existují.“
Mgr. Gabriela Šamanová
analytička STEM/MARK
„Práce Institutu 2050 je nejen společensky záslužná a na vysoké odborné úrovni, ale z hlediska spolupráce s partnery také profesionální. Jsme rádi, že jsme se mohli podílet na sběru dat v rámci projektu České klima 2024, nutnost dostát náročným požadavkům na kvalitu dat pro nás byla přínosem.“
Mgr. Jiří Jeřábek
úředník na Ministerstvu životního prostředí
„Institut 2050 vytváří výstupy, které nejsou určeny „do šuplíku“, ale aktivně jsou používány národními médii, státní správou a dalšími partnery. Jejich činnost přispívá k poznání cest, jak můžeme jako společnost efektivně a rozumně chránit naši budoucnost.“
Mgr. Anna Michalčáková
specialistka komunikace Frank Bold a Unie komunitní energetiky
„Na Institutu 2050 nejvíce oceňuji odbornost a srozumitelnost výstupů a důraz na to, aby jejich práce měla skutečně praktický dopad. Na tu moji ji rozhodně má, ta zjištění a doporučení používám prakticky denně.“
Mgr. Zdeněk Vermouzek
ředitel České společnosti ornitologické
„V České společnosti ornitologické opíráme své ochranářské úsilí o vědecké poznatky. K ochraně přírody potřebujeme ovšem znát nejen přírodu samotnou, ale i názory, postoje, vůli lidí. A proto je pro nás Institut 2050 nedocenitelný. Děkujeme!“
Mgr. Michal Hořejší, Ph.D.
analytik diskurzu
„Práci Institutu 2050 oceňuji. Proto, že nabízí data, jež jsou skvělým východiskem pro mé analýzy mediálních diskurzů. Nedostatečná znalost postojů aktérů veřejné debaty je totiž přesně tím, co limituje každý přístup, který chce být skutečně kritický.“
Mgr. Daniel Vondrouš
koordinátor pro komunikaci s neziskovým sektorem, MŽP
„Na práci Institutu 2050 si nejvíc cením odborné poctivosti a věrohodnosti, s níž zpracovává a srozumitelně zobrazuje aktuální data o naší společnosti. Potřebujeme už jen více kvalitních političek a politiků, kteří data využijí k řešení našich skutečných problémů a potřeb.“
Mgr. Petr Daniš
autor knihy Klima je příležitost, analytik Fakt o klimatu
„Institut 2050 dělá nejpreciznější výzkumy postojů veřejnosti ke změně klimatu, jaké v Česku máme. Moc rád z nich čerpám při svém psaní, přednášení a další komunikaci ochrany klimatu.“