Jak často říkáme, bez zapojení veřejnosti nemůže být tak komplexní výzva jako je transformace k nízkouhlíkové ekonomice úspěšná.
Proto je důležité znát reálné rozložení názorů české veřejnosti: kde jsou lidé připraveni na další kroky v dekarbonizaci, kde volají po větší aktivitě, kde tápou, kde je tlačí pata a kde navrhovaná řešení důrazně odmítají.
Proto přinášíme náš nový reprezentativní výzkum veřejného mínění České klima 2024. Navazujeme tak na sérii našich předchozích výzkumů, které řada z vás zná: z těch reprezentativních např. Česká veřejnost a změna klimatu 2015,Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí 2018, České klima 2021 (ve spolupráci s Green Dock) a Česká (ne)transformace 2022 (ve spolupráci se STEM).
Výsledky aktuálního šetření vychází z reprezentativního dotazování 2 299 respondentů a respondentek ze všech koutů České republiky. Sběr dat na základě naší výzkumné metodiky probíhal od května do srpna tohoto roku a servisně ho pro nás zajistila agentura STEM/MARK.
Výsledky výzkumu letos zveřejňujeme ve spolupráci s Českým rozhlasem a iRozhlasem. Ve dnech po 20. říjnu vyjde postupně celá řada příspěvků:
- poslechněte si rozhovor Jana Kaliby s naším ředitelem a vedoucím výzkumného týmu České klima 2024 Janem Krajhanzlem,
- přečtěte si rozsáhlý článek, který vás provede všemi paradoxy veřejného mínění v oblasti klimatu,
- vyplňte si kalkulačku a zjistěte, do které ze sedmi cílových skupin v ochraně klimatu patříte (dole na konci článku),
- zjistěte, co o našem výzkumu říká v rozhlasovém interview Jan Dusík, zástupce generálního ředitele pro klimatickou politiku Evropské komise
- sledujte reportážní sérii Jana Kaliby a jeho týmu, které umožňuje nahlédnout do života zástupcům našich sedmi skupin: Angažovaným pro Zelenou dohodu, Angažovaným bez Zelené dohody, Sympatizujícím, Vlažným, Nejistým, Odmítajícím a Popírajícím.
A samozřejmě si můžete prolistovat náš první report k výzkumu České klima 2024 a podrobně si prostudovat, jaké jsou názory české veřejnosti na ochranu klimatu, dekarbonizaci i Zelenou dohodu.
Pro datové fajnšmekry přidáváme také technickou zprávu k segmentačnímu modelu a prediktivnímu modelu.
Budeme také rádi, když se přihlásíte k odběru pozvánek na semináře a workshopy, které k výzkumu připravujeme, a také odběru novinek o dalších podobných projektech – stačí kliknout zde.
Děkujeme European Climate Foundation, Změně k lepšímu a Ministerstvu životního prostředí za to, že si uvědomují, jak jsou nezávislá data důležitá pro tak komplikovaný společenský proces jako je dekarbonizace, a rozhodli se náš reprezentativní výzkum podpořit.